Jak vzniklo portské víno a nejstarší vinařský region na světě
Pověst říká, že v roce 1667 během války o španělské dědictví mezi Francií a Anglií zakázal francouzský ministr Colbert dovoz anglických látek do své země. Angličané se mu pomstili zákazem dovozu francouzských vín a přeorientovali se na vína portugalská. Víno se z Portugalska do Anglie převáželo na lodích, kde se často kazilo, proto se do něj začala přidávat brandy. Tím vzniklo víno nasládlé, mimořádně hladké chuti, které se stalo rychle oblíbeným. Tak vzniklo portské.Angličané ovládali obchod s portským vínem až do poloviny 18.stol, kdy jejich moc výrazně omezil první ministr krále Josefa I., legendární markýz de Pombal, který královským výnosem z roku 1756 zřídil vinařskou společnost, na kterou převedl dřívější pravomoci Angličanů. Třemi sty třiceti pěti patníky přesně vymezil hranice oblasti, která zaručovala nejlepší kvalitu vín. Tak byl oficiálně vyměřen jeden z prvních vinařských regionů na světě. Dnes se označuje jako DOC (Denominação de Origem Controlada).
Jak se vlastně portské víno vyrábí
Hrozny na výrobu portského vína musí vždy pocházet z vymezené vinařské oblasti kolem řeky Douro. Nejčastějšími odrůdami, ze kterých se portské víno vyrábí jsou Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca, Touriga Nacional, Tinto Cão a Tinta Amarela. Mnoho vinařství se přiklání k tradičnímu ručnímu sběru hroznů. Poté jsou hrozny převezeny do vinařství (quintas), kde jsou třízeny a zbaveny stopky a třapiny. Bobule se poté nasypou do velkých žulových nádob, kde probíhá tradiční šlapání vína. Cílem je narušit hroznovou kuličku, aby z ní vytekla šťáva. K rozemletí hroznů dnes máme moderní technologie, ale když se hrozny šlapou po staru, tak prý portské víno lépe chutná a má zvláštní kvalitu. Navíc se šlapání hroznů stalo oblíbenou turistickou atrakcí. Šťáva vylisovaná z rozdrcených hroznů se nechá kvasit a po vykvašení zhruba poloviny cukru se do moštu přileje 77% vinný alkohol, který proces kvašení zastaví. Ve víně tedy zůstane neprokvašený hroznový cukr a přidáním pálenky se zvýší obsah alkoholu na cca 20%. Poté se nechá víno zrát v dubových sudech.
Proč se portské jmenuje portské
Některé prameny uvádí, že víno dostalo jméno díky tomu, že se převáželo na lodích z přístavu do přístavu (port). Portské víno je však také neodmyslitelně spjato s městem O Porto v severním Portugalsku, dokonce se v portugalštině portskému vínu říká vinho do Porto (víno z Porta). Ve skutečnosti se však portské víno skladuje ve Vila Nova da Gaia, ve městě, které se nachází na druhém břehu řeky z Porta, vlastně stačí jen přejít most. Dříve se víno z vinařství v údolí řeky Douro sváželo po řece na lodích tzv. barcos rabelos, které mířily přímo do sklepů ve Vila Nova da Gaia. Proč se nevybudovaly sklepy na uskladnění portského vína přímo v Portu? Protože Porto bylo pod vlivem biskupa, který zavedl vysoké mýtné, které obchodníci nechtěli platit. Navíc Vila Nova da Gaia je orientovaná na sever a není tolik vystavena slunci a také je kryta od větrů z Atlantiku, má tedy mírnější teploty a tedy lepší podmínky pro zrání vína.
Druhy portského vína
- RUBY Ruby je portské víno, které se vyrábí z modrých hroznů. Zraje většinou cca 3 roky v obrovských dubových sudech (případně v ocelových tancích), kde má jen malý kontakt se dřevem a vzduchem a uchová si proto svoji výraznou ovocnou chuť, vůni i barvu. Portské ruby by mělo chutnat jako lesní ovoce, maliny, borůvky a jahody, vonět jako zralé višně a mít výrazně rubínovou barvu. Je spíše vhodné ke konzumaci nyní než k archivaci. Je výborné jako dezertní víno k černé čokoládě, čokoládovým dortům nebo lehkým sýrům.
- TAWNY Tawny je portské víno, které se vyrábí z modrých hroznů. Zraje většinou cca 5 let v menších dubových sudech, kde má přímý kontakt se vzduchem a dřevem. Vlivem oxidace tak víno ztrácí svoji červenou barvu i výraznouovocnou chuť a vůni. Postupně se jeho barva mění do hněda až jantarova, chuť je dřevitá, ořechová, kořeněná až kouřová a vůně může připomínat sušené ovoce, vanilku, hřebíček. Je vhodné k okamžité konzumaci, stejně tak jako k archivaci. Výborně se hodí k soleným mandlím a jiným ořechům, olivám, výrazným sýrům, uzeninám. Podáváme lehce vychlazené jako aperitiv nebo při pokojové teplotě jako digestiv.
- WHITE PORT White port je portské víno, které se vyrábí z bílých hroznů, především z odrůd Malvasia Fina, Gouvelo, Viosinho nebo Moscatel. Zraje většinou cca 2-3 roky v obrovských dubových sudech nebo jen v ocelových tancích. Víno, které zrálo v ocelových nádobách si uchovává svoji svěží ovocnou chuť i barvu. Víno, které bylo v dřevěných sudech vlivem oxidace a kontaktu s dubem tmavne do jantarova a objevují se v něm lehce ořechové tóny. Smícháním dosahujeme jedinečné rovnováhy mezi ovocnou, svěží citrusovou chutí, sladkostí a lehce hořkou elegantní dochutí. Bílá portská vína jsou fantastická jako aperitiv, dobře vychlazená (10°C). V Portu je jedním z nejoblíbenějších letních koktejlů Porto Tónico neboli bílé portské s tonikem. Existují i různé variace na tento koktejl s přidáním rozmarýnu, zázvoru nebo máty.
- MOSCATEL - Moscatel sice není portské víno, ale je to další fortifikované bílé víno z oblasti Douro, které se vyrábí stejně jako portské víno zastavením kvašení přidáním vinného alkoholu na úroveň 17% a současným zachováním přírodního zbytkového cukru. Je však specifický tím, že se vyrábí pouze z jedné odrůdy bílých hroznů a tou je muškát. Moscatel se v Portugalsku vyrábí v údolí Doura, ale také u Lisabonu ve městě Setubal. Víno má sytou zlatavou barvu a vůni květinovou, typickou pro tuto aromatickou odrůdu. Chuť je lahodně svěží, ovocná s tóny meruněk, citrusů a medu. Je vynikající dobře vychlazené jako aperitiv, ale lze použít také jako dezertní víno skvěle se hodící k sušenému nebo kandovanému ovoci a ořechům. Pro letní dny doporučujeme úžasný osvěžující koktejl: moscatel,tonik, máta, citrón a led. Při pokojové teplotě lze podávat také jako digestiv.
Proč se u portských vín neuvádí ročník
Portská vína ani moscatel většinou nemají na láhvi označen ročník, protože je to směs různých ročníků dohromady. Často se však můžete setkat s 10-ti, 20-ti, 40-ti letým portských vínem, je to průměrná doba zrání smíchaných vín. Různě stará vína se míchají proto, aby se dosáhlo rovnováhy mezi svěžestí mladých vín a zkušeností vín starších.
Údolí řeky Douro dnes
DOC (Denominação de Origem Controlada) znamená označení původu, nejvyšší portugalské klasifikace. Portské víno smí pocházet jedině z této oblasti, která se rozkládá na obou březích řeky Douro a má výjimečné přírodní podmínky – své vlastní mikroklima. Je chráněna vysokým pohořím Serra do Marão a Serra de Montemuro před větry a ostatními vlivy Atlantiku, proto se této oblasti říká Trás-os-Montes neboli Za horami. Léta jsou tu extrémně suchá a teplá, zimy studené a vlhké. Podloží je břidlicové. Břidlice přes den absorbuje teplo a v noci ho vydává a tím zajišťuje vinohradům konstantní teplotu. Vinná réva je zde vysázena na strmých skalnatých svazích nad řekou Douro. Mnohé z nejstarších vinohradů jsou umístěny na úzkých terasách, zajištěných ručně postavenými kamennými zídkami. Některé původní terasy jsou široké pouze na délku roztažených paží, jiné byly rozšířeny, aby se mezi řádky dostala technika.
Mezi vinicemi jsou nepravidelně a řídce rozeseta stará kamenná hospodářská stavení, kterým se říká quintas (vinařství). Tradice mnohých z nich je stará stovky let. Quinta v portugalštině znamená pětina a možná je to přesně to, co museli dříve vinaři a ostatní zemědělci odvádět státu na daních. V roce 2001 byla vinařská oblast kolem řeky Douro zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.